Általános szalvétatechnika
Decoupage ragasztó Natúr dísztárgy (hungarocell, képkeret, gipszöntött forma, natúr fa, stb.) Szalvéta, vagy már papír alapú kép Ecset
A découpage, azaz a szalvétatechnika segítségével bármilyen fa-, kerámia-, üveg-, műanyag- és textilfelületet látványossá tehetsz. Csupán egy mintás szalvéta vagy csomagolópapír, akril lakk és découpage ragasztó, vagy az utóbbiak helyett ragasztó lakkra lesz szükséged. Ezeket és a további kellékeket és eszközöket könnyen beszerezheted bármely hobbiboltban.
Üveg, műanyag, gipsz, kerámia és fa felület díszítése
Ha akarod, befestheted színesre az adott tárgyat, vagy meghagyhatod eredeti színét is.
Festés: Célszerű ehhez vizes alapú (hobby vagy akril) festéket és puha ecsetet használnod. Fontos, hogy a választott szín hasonló legyen a mintáéhoz, vagy annál világosabb, mert ha túl sötét, vagy túl elütő a színe, később át is üthet a mintán. Miután lefestetted a tárgyat, hagyd megszáradni.
Ha kicsit antikosabb hatást akarsz elérni, akkor az első megszáradt festékrétegre kenj egyenletesen egy irányba zsugor (repesztő) lakkot, majd ha megszáradt, hordj fel rá rövid ecsetvonásokkal egy másik, az alapozással kontrasztos festéket. Ekkor a felső réteg megrepedezik, és a repedésekben az alsó festék válik láthatóvá. Ezután hagyd megszáradni. Ezzel a technikával elérheted, hogy a tárgy majd öregebbnek látsszon.
Ragasztás: Vágd ki a szalvétából a mintát, és távolítsd el róla a legfölsőn kívül az összes többi réteget. Tervezd meg, hogy hova szeretnéd a matton hagyott vagy lefestett felületre ragasztani, és ragasztózd vagy ragasztólakkozd be a minta helyét, és finoman simítsd rá a kivágott szalvétadarabot. Vigyázz, hogy ne gyűrődjön meg, és ne kerüljön alá buborék! Ha mindezzel megvagy, hagyd ezt is megszáradni. Ha eddig ragasztót használtál, akkor most akril lakkal, ha ragasztólakkot, akkor most ismét ragasztólakkal kend le először a minta tetejét és a körülötte lévő részeket, majd megszáradás után az egész felületet akár többször is. Végül rakd olyan helyre, ahol biztonságosan meg tud száradni. Ha jól lelakkoztad, akkor később akár víz is érheti a felületet, nem fog ártani neki.
Textil decoupage
Decoupage minden felületre
A szalvétatechnika segítségével egyszerűen és gyorsan varázsolhatjuk újjá régi lámpánkat, készíthetünk képeket, s felújíthatjuk vászon táskáinkat vagy ruháinkat.
Kellékek:
Decoupage ragasztó Tiszta, természetes alapú anyag Szalvéta Táblakréta, vagy kimosható ceruza Ecset
Az anyagot (ruha, terítő, táska vagy textilanyag) először mossuk ki, majd alaposan öblítsük át, hogy ne maradjon benne vegyszer. Száradás után vasaljuk simára a felületet. A szalvétából vagy papírból vágjuk ki a mintát, amit a textilre szeretnénk ragasztani. Rajzoljuk körbe táblakrétával, vagy könnyen kimosható ceruzával, s a körberajzolt terület belsejét kenjük be decoupage textilragasztóval. (Ez a textília túloldalára is átüt, tehát ha pólóra, vászon szatyorra ragasztjuk a mintát, helyezzük fóliát a két réteg közé! )
Helyezzük rá a körbevágott mintát a ragasztóval bekent területre, s az ecset segítségével óvatosan simítsuk el. Kenjük át még egyszer a textil ragasztóval, majd 24 órán át hagyjuk száradni. Másnap a hátoldalán átvasalhatjuk. Az így elkészített anyag csak langyos vízben, kézzel mosható!
Gipszképkészítés
Ezzel a módszerrel díszíthetjük a már meglévő tárgyainkat, de teljesen új alkotások is születhetnek kezeink alatt. Most néhány lépésben lássuk, hogyan is kezdjünk neki egy kép készítésének!
Szükséges eszközök: gipsz képalap, szalvéta, ecset, akrilfesték, dekupázsragasztó, víz, tálka a festéshez
Vegyünk egy kész gipszalapot (kézműves boltokban kapható, de akár mi magunk is kiönthetjük modellgipszból kész műanyag sablon segítségével).
Gipszkiöntés >>
Válasszunk ki egy szalvétát tetszésünk szerint.
A szalvéta színvilágával harmonizáló akrilfestékkel kenjük be a gipszkép keretét.
Ha megszáradt, a képet a keret kivételével kenjük át speciális, úgynevezett dekupázsragasztóval.
A szalvétának húzzuk le a legfelső rétegét, csak ezt fogjuk felhasználni (a legtöbb szalvéta 3 rétegű).
A szalvétát tegyük rá a gipszen a helyére, óvatosan simítgassuk el. Ezután felülről is kenjük át dekupázsragasztóval ügyelve, hogy minél kevesebb gyűrődés keletkezzen.
Végül kenjük át az egész képet (kerettel együtt) higított dekupázsragasztóval vagy vizes alapú lakkal, így téve vízállóvá.
Gyönyörködjünk a kész képben J
Decoupage fára
Decoupage fakéregre
Decoupage gyertyára
|
|