Variációk tűnemezelésre
A nemezelés egyike a népi mesterségeknek, amiket a legtöbb ember gyermekkorában maga is kipróbál: a gyapjúbundát megmártja a szappanos vízben, majd kitartóan gyúrja, hogy a különböző színek összeálljanak, és egy szép kis labda – vagy haladóknak kisebb használati tárgy – készüljön belőle. Ám aki a technikát nem sajátította el jól, vagy nem elég kitartó, nem jár sikerrel. Nemezelőtű segítségével azonban a kezdők is csodás darabokat készíthetnek – lássuk, hogyan!
Szükségünk lesz...
- színes gyapjúbundákra,
- nemezelőtűre,
- barkácsfilcre,
- hímzőfonalra,
- szaténszalagra,
- fantomfilcre,
- vastag szivacsalapra,
- ollóra, hímzőtűre,
- egyszerű szabásmintára a kosárkához.
A barkácsfilcen fantomfilccel körberajzoljuk szabásmintánk, majd kivágjuk az egyes részeket. A kosár oldalát kétszer szabjuk ki, hogy jobban tartson. Ugyancsak a fantomfilccel előrajzoljuk a nemezmintát, a segédvonalak pedig pár órán belül nyomtalanul eltűnnek.
A kosarunk oldalának szánt filcdarabot a vastag szivacsalapra helyezzük, majd lecsippentünk sárga mesegyapjúnkból, kicsit az előrajzolt mintához igazítjuk, és a nemezelőtűvel egészen közelről szurkálni kezdjük. Minden egyes szúrással tömörödik az anyag, miközben folyamatosan formáljuk. Ahogy a különböző színeket egymás mellé vagy egymásra helyezzük, és tűnemezelni kezdjük, elmosódnak a határvonalak.
Attól függően, hogy meddig szurkáljuk, lesz egyre tömörebb a nemezmintánk. Ha elkészültünk vele, varjuk össze apró öltésekkel az egyes részeket.
A hímzőfonallal kivarrt díszöltések nemcsak mutatósak, de meg is erősítik a varrást. A kosár fülét 3 darab fél centi széles barkácsfilcből fonjuk össze.
Még egy utolsó simítás: kis masnit kötünk a kosár fülére – így lesz tökéletes az összhatás. Természetesen a kosárka másként is dekorálható, bátran engedje szabadjára fantáziáját.
Szintén barkácsfilc alapra készíthet kis képet is, amely remekül elhelyezhető egy paszpartus képeslapon. Ha pedig egyre nagyobb lelkesedéssel tűnemezel, elkészítheti a húsvét összes állatát: kakast, csibét, nyuszit… Ennek megalkotása csak annyiban különbözik ez előzőektől, hogy nincs szükség alapra, a formát teljes egészében a gyapjúbunda adja ki. Azt azonban fontos tudni, hogy a gyapjú a tűnemezeléstől "összemegy", kisebb méretűvé tömörödik, mint amilyennek kezdetben látszik.
|
|
A Hobbyművész szeretettel várja mesegyapjú foglalkozásaira az alábbi helyszíneken és időpontokban:
- Hobbyművész Műhely
a Margit körút 3. szám alatt: 2006. február 17. 1400-1800 nemezékszerek készítése (1000 Ft + anyagköltség)
- Hobbyművész Nyílt Nap
a Mammut I. 3. emeletén: 2006. február 24. 1300-1600 tűnemezelt poháralátét készítés (1 mintadarab készítése ingyenes!)
További ötleteket és alapanyagokat talál a Hobbyművész boltokban. www.hobbymuvesz.hu
|